bla

Contact us
Travel information
Poster

Scientific Committee

  • Jean-Louis Clerc (Nancy)
  • Jacques Faraut (Paris)
  • Ahmed Intissar (Rabat)
  • Toshiyuki Kobayashi (Tokyo)
  • Bent Ørsted (Aarhus)

Organizing Committee

  • A. Boussejra (Kénitra)
  • T. Kawazoe (Tokyo)
  • K. Koufany (Nancy)

Sponsors




Schedule / Abstracts are available here

Monday 25
09:00 — 09:30

Registration / Opening
 
Chairman : J.-L. Clerc
 
09:30 — 10:30
Robert Stanton
 
Symplectic transfer
 
Coffee break
 
11:00 — 12:00
Hubert Rubenthaler
 
 
Invariant differential operators on a class of multiplicity free space
 
Lunch
 
Chairman : S. Thangavelu
 
15:00 — 16:00
Ali Baklouti
 
 
Harmonic analysis on some homogeneous spaces of discrete type and differential operators
 
Coffee / Refreshing
 
16:30 — 17:00
Ahmed Abouelaz
   
Characterizations of some function spaces by the discrete Radon transform on Zn
 
17:00 — 17:30
Said Fahlaoui
   
Family of inequalities for the Jacobi semigoup
 
17:30 — 18:00
Miloud Assal
   
Uncertainty inequalities on discrete hypergroups

Tuesday 26
Chairman : H. Rubenthaler
 
08:30 — 09:30
Nobukazu Shimeno
 
Matrix-valued commuting family of differential operators associated with symmetric spaces
 
09:30 — 10:30
Patrick Delorme
 
Some results on harmonic analysis on reductive p-adic symmetric spaces
 
Cofee break
11:00 — 11:30
Sofiane Souaifi
 
Paley-Wiener theorem(s) for real reductive Lie groups
 
 11:30 — 12:00
Véronique Fischer
   
Complementary series for SO(n,n+1)
 
Lunch
 
Chairman : H. Upmeier
 
15:00 — 16:00
Ahmed Intissar
   
On Taylor coefficients of theta function associated with Weierstrass sigma-function
 
Coffee / Refreshing
 
16:30 — 17:00
Allal Ghanmi
   
Spectral analysis of the twisted Laplacian on planar mixed automorphic forms
 
17:00 — 17:30
Azzouz Zinoun
   
Geometric properties of the magnetic Laplacian on the Euclidean 4-space
 
17:30 — 18:00
Khadija Azi
   
Théorème d'Atiyah homotopique pour le groupe linéaire infini

Wednesday 27
Chairman : A. Fitouhi
 
08:30 — 09:30
Sundaram Thangavelu
 
Higher order Riesz transforms on Heisenberg group
 
09:30 — 10:30
Peetta Kandy Ratnakumar
 
A Benedick's type uncertainty principle on the Heisenberg group
 
Cofee break
 
11:00 — 11:30
Mostafa Maslouhi
 
New Formulas for the Dunkl intertwining operator
11:30 — 12:00
Radouan Daher
 
Further results in Dunkl analysis
 
12:00 — 12:30
Ahmed Charifi
   
On the approximat solutions of a Pexider Golab-Schinzel equation
 
Free
afternoon

Thursday 28
Chairman : J. Faraut
 
08:30 — 09:30
Harald Upmeier
 
Harmonic Analysis and Moyal Star Products on Compact Symmetric Spaces
09:30 — 10:30
Genkai Zhang
 
Optimal estimates of heat kernels on nilpotent groups of Siegel type
 
Cofee break
 
 11:00 — 11:30
Stéphane Mérigon
   
Unitary representations of infinite dimensional classical groups
 
11:30 — 12:00
Khalil Sammad
   
On the regular representation of a non unimodular locally compact group
 
Lunch
 
Chairman : T. Oshima
 
15:00 — 15:30
Hideyuki Ishi
   
On the Wallach set for a homogeneous bounded domain
 
15:30 — 16:00
Fernando De Oliveira
   
Some geometric aspects of real bounded symmetric domains
 
Coffee / Refreshing
 
16:30 — 17:00
Samir Kebbaj
   
Sur la résolution de certaines équations fonctionnelles sur un groupe localement compact
 
17:00 — 17:30
Jean-Renaud Pycke
   
Some applications of harmonic analysis in the field of directional statistics

Friday 29
Chairman : R. Stanton
 
08:30 — 09:30
Jean-Louis Clerc
 
Conformally covariant trilinear forms and differential operators on the sphere
 
09:30 — 10:30
Toshio Oshima
 
Ordinary differential equations and Kac-Moody root systems
 
Cofee break
11:00 — 12:00
Jacques Faraut
 
Asymptotic spherical analysis